To, co jesz, wpływa na Twoje zdrowie psychiczne.

Są ludzie, którzy jedząc, nie zwracają uwagi na to, czy to, co jedzą, jest zdrowe, czy nie… ale nie zdają sobie sprawy z tego, że to, co jedzą, ma bezpośredni związek z ich samopoczuciem. Jeśli istnieje jedna koncepcja, co do której badacze zdrowia są zgodni, to jest ona następująca: to, co jesz, ma znaczenie. Choć lekarze nie zawsze są zgodni co do tego, czym jest zdrowa dieta, od dawna wiedzą, że niektóre produkty spożywcze mogą poprawić samopoczucie, inne natomiast mają odwrotny skutek. To, co jesz, ma bezpośredni wpływ na Twoje zdrowie psychiczne, dlatego musisz o tym pamiętać, gdy następnym razem będziesz robić zakupy lub chcesz uniknąć zbytnich zmian nastroju.

Jesteś tym, co jesz.

Jak wskazują badania naukowe: dieta wpływa na nasz nastrój i samopoczucie psychiczne. Skład, struktura i funkcje mózgu zależą od dostępności odpowiednich składników odżywczych. Osoby cierpiące na określone schorzenia psychiczne, takie jak padaczka, depresja czy stany lękowe, mogą być zmuszone do zmiany diety w inny sposób. 

Dieta bogata w świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste i chude białko może poprawić ogólny nastrój i ogólne poczucie szczęścia. Może również zmniejszyć objawy depresji. Istnieją wiarygodne dowody na to, że dieta ketogeniczna, w której ogranicza się ilość węglowodanów i kładzie nacisk na kalorie pochodzące z białka i tłuszczu, zmniejsza częstotliwość napadów u dzieci z padaczką.

Niedostateczna ilość określonych składników odżywczych może mieć wpływ na ich zdrowie psychiczne. Na przykład niedobór witaminy B12 powoduje zmęczenie, senność, depresję, osłabienie pamięci, a także wiąże się z manią i psychozą. Jeśli kobiety w ciąży nie otrzymują wystarczającej ilości kwasu foliowego, ich dzieci mogą mieć problemy rozwojowe, a w dorosłym życiu dzieci te są bardziej narażone na depresję. Niewystarczająca ilość niacyny może prowadzić do demencji, biegunki i swędzenia skóry.

Istnieją niezbite dowody na to, że dieta ma wpływ na funkcje poznawcze w późniejszym okresie życia, choć sposób, w jaki to działa w organizmie, nie jest jeszcze poznany. Mimo to dowody wskazują, że dieta śródziemnomorska, która koncentruje się na pełnowartościowej żywności i chudym białku, a eliminuje żywność przetworzoną i cukry, wiąże się z wyższym poziomem funkcji poznawczych w późniejszym okresie życia. Dieta o dużej zawartości cukru i tłuszczu prowadzi do chorób kardiometabolicznych, które mają negatywny wpływ na procesy poznawcze.

Naukowcy wciąż jeszcze muszą się wiele nauczyć na ten temat i przeprowadzić wiele badań. Na przykład przeprowadzono wiele badań dotyczących suplementów lub diet eliminacyjnych dla osób z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), ale dotychczasowe wyniki nie są jednoznaczne. 

Zakończenie.

Przesłanie jest jasne: żywność, którą spożywamy, wpływa na nasz nastrój, samopoczucie i funkcje poznawcze. Dieta oparta na owocach i warzywach, chudym białku i produktach pełnoziarnistych może poprawić zdrowie psychiczne. Wykazano, że określone suplementy i diety pomagają w niektórych stanach zdrowia psychicznego.