Jak dbać o odpowiednią ilość białka w diecie?

Białko odgrywa kluczową rolę w diecie osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną. To właśnie ten składnik jest nam niezbędny do budowania masy mięśniowej. Dlatego tak ważne jest dostarczenie odpowiedniej ilość białka.

Ile białka dziennie powinniśmy spożywać?

Dzienne zapotrzebowanie na białko wynosi 1,6-2,2 g na każdy kilogram masy ciała u kobiet, a u mężczyzn 1,8-2,5 g. Tutaj musimy pamiętać, że w czasie odchudzania lepiej trzymać się górnej granicy. Dlaczego? Świetnie wyjaśniono to na blogu https://chudniesz.pl/. Uchroni to nasze mięśnie przed katabolizmem. W przypadku budowania masy mięśniowej na początku możemy zacząć od najniższej wartości. Z czasem kiedy nabierzemy doświadczenia treningowego, możemy zwiększyć ilość spożywanego białka.

Jak dbać o odpowiednią ilość białka w diecie?

Źródła białka w diecie to jajka, mięso, mleko, przetwory mleczne, ryby, owoce morza, orzechy i rośliny strączkowe. Również niektóre rodzaje alg są bogate w białko. Jednak czasem dostarczenie odpowiedniej ilość białka może być nieco trudne, a zwłaszcza na deficycie kalorycznym. Dlatego warto sięgnąć po odżywki białkowe. To dobry sposób na uzupełnienie białka w diecie. Możemy je pić zamiast jednego z posiłków. Odżywka białkowa to również dobry sposób na posiłek potreningowy. W ten sposób po wysiłku w łatwy sposób dostarczymy białko, co pozytywnie wpłynie na proces regeneracji. W procesie budowania masy mięśniowej odżywka białkowa nie jest dobrym wyjściem. W tej sytuacji lepiej sprawdzi się gainer, czyli odżywka węglowodanowo-białkowa. W tej sposób dostarczymy zarówno białko, jak i sporą ilość kalorii.