Wpływ diety wysokobiałkowej na zdrowie.

Dieta wysokobiałkowa jest popularnym wyborem wśród osób starających się zrzucić lub przybrać na wadze. Ponieważ białko jest budulcem mięśni, osoby stosujące diety wysokobiałkowe mają nadzieję, że podczas odchudzania nabiorą masy mięśniowej lub ją zachowają. Jednak dieta o zbyt wysokiej zawartości białka może mieć negatywny wpływ na układ nerkowy. Efekty te ujawniają się w moczu, który jest produktem odpadowym układu nerkowego. Badanie moczu może wykazać, za pośrednictwem laboratorium i na zlecenie lekarza, czy rzeczywiście masz zbyt dużo białka w moczu. I tak jak we wszystkim w życiu, popadanie w skrajności może mieć bardzo negatywne skutki dla zdrowia. Poniżej omówimy niektóre negatywne skutki zdrowotne wynikające ze zbyt dużej ilości białka w moczu u osób stosujących dietę wysokobiałkową. 

Mocznik.

Mocznik jest toksyczną substancją organiczną, powstającą w wyniku rozkładu substancji azotowych w organizmach wielu gatunków ssaków, która jest wydalana z moczem i potem. Białko składa się z cząsteczek azotu, węgla, tlenu i wodoru. Organizm może metabolizować wszystkie z nich z wyjątkiem azotu. Azot jest niezbędny do tworzenia wielu różnych aminokwasów potrzebnych do funkcjonowania organizmu, ale jego nadmiar musi zostać wydalony. Wątroba przekształca nadmiar azotu w mocznik, który następnie wędruje przez krew do nerek, gdzie jest filtrowany. Dieta wysokobiałkowa może zwiększyć produkcję mocznika; jego nadmiar może pojawić się w moczu. 

Oddawanie moczu.

Dieta wysokobiałkowa ułatwia zwiększoną produkcję objętości moczu. Zwiększona ilość mocznika w organizmie powoduje konieczność zwiększenia filtracji przez nerki. Oznacza to, że z krwi usuwana jest większa ilość wody, aby zrekompensować wydalanie mocznika. Nadmierne oddawanie moczu podczas stosowania diety wysokobiałkowej może prowadzić do odwodnienia, które może być szkodliwe dla zdrowia. Ludzie muszą być dobrze nawodnieni dzięki stosowaniu zdrowej diety, ale konieczność zwiększania nawodnienia z powodu przyjmowania zbyt dużej ilości białka nie jest zdrowa ani w perspektywie krótko-, ani długoterminowej.

Wapń.

Większe spożycie białka prowadzi do zwiększenia ilości wapnia w moczu. Chociaż dokładny mechanizm tego zjawiska nie jest dobrze poznany, wpływ nadmiernej utraty wapnia pozostaje bardzo istotny. Utrata wapnia wiąże się ze spadkiem gęstości mineralnej kości i wzrostem zachorowań na osteoporozę, zwłaszcza u osób starszych. 

Podsumowanie.

Białko w diecie jest niezbędne, ale należy je także łączyć z innymi składnikami odżywczymi i witaminami potrzebnymi dla dobrego zdrowia. Białko powinno być istotną częścią diety, ale zawsze w równowadze z innymi pokarmami. Jeśli nie wiesz, jak wprowadzić białko do swojej diety, nie przesadzając z jego ilością lub nie popadając w niedostatek, skonsultuj się z lekarzem, dietetykiem lub specjalistą ds. żywienia, aby uzyskać poradę, jak stosować właściwą dietę, która zapewni Ci dobry stan zdrowia zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej. 

Oprócz dobrej diety zawierającej zbilansowane białka, ważne jest także, aby zapomnieć o siedzącym trybie życia i nabrać nawyku regularnych, codziennych ćwiczeń fizycznych. Ćwiczenia pomogą Ci również zachować sprawność fizyczną bez względu na wszystko.

One thought on “Wpływ diety wysokobiałkowej na zdrowie.

Dodaj komentarz